Typ na Vukshinaj – Cardos: rozmiar będzie miał znaczenie

Typy

Nie rozumiem tego kursu głównie z jednego powodu – faworyt Faton Vukshinaj to zawodnik wagi średniej, podczas gdy Florin Cardos to nominalnie super lekki, a więc obu zawodników dzielą naturalnie aż trzy kategorie wagowe! 9 kilogramów różnicy między tymi kategoriami to przepaść.

Powodów, by pograć typ na nokaut Szwajcara, jest oczywiście więcej. Vukshinaj jest pięściarzem solidnym, dosyć mocno bijącym (znokautował między innymi znanego w Polsce Vovka czy w wyjazdowej walce niepokonanego wcześniej Niemca Sadeghiego), lubiącym walkę z bliska, w wysokim tempie, często atakującym doły rywala. Widziałem go w starciu z niezłym Duńczykiem Kore, gdzie miał przewagę, kilka razy zamroczył rywala, ale sędziowie dali mu tylko remis (werdykt został wygwizdany przez kibiców i przyjęty oklaskami przez obóz Duńczyka). Warto dodać, że „El Vulcano” to były mistrz świata w kick-boxingu, bodaj trzykrotny.

Kim jest Cardos? 33-latek z Rumunii z bilansem 21-2-0. Obie porażki odniósł przed czasem, we wspomnianej kategorii super lekkiej. Najpierw z journeymanem Anyaunwu (od tamtej pory przegrał 24 z 26 walk), potem z solidnym średniakiem Schwarzkopfem (był liczony w 2. rundzie po bezpośrednim prawym, chwilę później poddał się prawdopodobnie na skutek kontuzji kolana). Szansa, że w sobotę ulegnie rywalowi przed końcem 10. rundy, jest statystycznie o wiele większa niż była na to, że przed czasem odprawią go wyżej wymienieni zawodnicy.

Rumun po walce ze Schwarzkopfem miał dwa lata przerwy. Ostatnio, we wrześniu, boksował z Ukraińcem Limem i choć miała to być dla niego walka na przetarcie (rywal miał na koncie 5 porażek, w tym 4 przed czasem), nie było lekko. Cardos wniósł na ważeniu 70 kilogramów, odbiło się to na jego mobilności, kondycyjnie też nie wyglądał rewelacyjnie. Pojedynek był względnie wyrównany. Biorąc pod uwagę niezbyt dobrą formę w tej walce i fakt, że oficjalnie ogłoszono go jako rywala „El Vulcano” dwa tygodnie temu, można spodziewać się, że tutaj przygotowany lepiej nie będzie. Sam fakt, że wziął taką walkę, dobitnie pokazuje, jakie jest obecnie jego podejście do zawodu pięściarza.

W boksie Cardosa jest sporo klinczu, jest obrona przez blok, co w starciu z rywalem boksującym trzy kategorie wyżej powinno mu przynieść więcej strat niż korzyści. Do tego Cardos jest otwarty podczas swoich akcji, nonszalancki w półdystansie. To wszystko oraz fakt, że Rumun spędził w ringu niecałe 7 rund w ostatnich trzech latach, nie podejmując w tym czasie żadnego sportowego wyzwania, skłania mnie ku temu typowi.

F. VUKSHINAJ – F. CARDOS
(boks zawodowy, 04.12.2021)
typ: Vukshinaj wygra przed czasem
kurs STS: 1.90
stawka: 5/10

foto: @elvulcano (Instagram)

Wróć

Wygrywasz ze mną?
Wspieraj rozwój strony na Patronite!

O mnie

Nazywam się Marcin Piechota, od 2014 roku publicznie dzielę się swoimi typami bokserskimi. Byłem typerem słabym, potem średnim, następnie niezłym, aż w końcu na tyle dobrym, że płatnym. Zaufały mi tysiące osób. Od kilku lat typuję za darmo, bo uważam, że to mi się aktualnie najbardziej opłaca.

dowiedz się więcej

Zarobki

Popularny mit: na bukmacherce nie da się zarobić. Tak piszą ci, którzy próbują wytłumaczyć swoje niepowodzenia.

2020 rok

8,649 złotych

2019 rok

26,766 złotych

Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.